Navigácia

Obsah

770. výročie prvej písomnej zmienky o meste Spišské Podhradie

Typ: ostatné
770. „Belo, z božej milosti kráľ Uhorska, ... v listine z 19.9.1249 prvý krát spomína mesto, ktoré obývajú Sasi pod Spišským hradom – VILLA SAXORUM SUB CASTRO“

Zo skutočného podhradia Spišského hradu sa v priebehu storočí vyvinulo samostatné od hradu nezávislé, mesto.

Mestský úrad Spišské Podhradie si pripomína toto výročie sériou podujatí počas celého roka 2019.

Oslavy vyvrcholia 30. – 31. augusta a 1. septembra 2019.

Mesto si pripomenie svojich občanov a tých, ktorí svojou prácou a prínosom prispeli k rozvoju mesta v kultúrnej, športovej i ekonomickej oblasti, Slávnostným oceňovaním osobností mesta Spišské Podhradie, ktoré sa uskutoční 30.8. v Kine Slovan o 15.30 hod. Osobnosti mesta budú, v súlade so štatútom mesta Spišské Podhradie, ocenené v štyroch kategóriách: Čestné uznanie, Cena primátora mesta, Cena mesta a udelenie Čestného občianstva mesta.

V tento deň o 20.30 hod., v budove Mestského múzea na Starom jarku 44, bude otvorený tretí výstavný projekt „Duša meča“, ktorý dopĺňa výstavy „Relikviár 2233“ v mestskej synagóge a exteriérovú výstavu „Šum mesta“. Všetky tri výstavy, pripravené v spolupráci so SNM-Spišským múzeom v Levoči, zdôrazňujú bohatý kultúrny a umelecký potenciál mesta a jeho obyvateľov.

Dvojdňový program vyvrcholí 31.8. o 20.00 hod. na Mariánskom námestí pred mestským úradom kultúrnym Galavečerom k 770. výročiu prvej písomnej zmienky. Galavečer sa ponesie v duchu spájania lokalít spomenutých v predmetnej listine, v duchu spájania Spišského hradu a jeho Podhradia v predstavení legendárnych príbehov, ktoré súvisia s históriou celej lokality, cez osudy unikátnych živých sôch.

Nedeľňajší program bude naplnený športovým zápolením na XXXVI. ročníku 20. Mierových kilometrov okolo Spišského hradu.

Prílohy

Vytvorené: 19. 8. 2019
Posledná aktualizácia: 19. 8. 2019 9:41
Autor: Správca Webu